Slovensko, krajina rozmanitých krás, sa nesie v objatiach malých obcí, ktoré sú ako šperky krajinnej koruny. Tieto tiché miestne komunity nesú v sebe nielen hlbokú históriu, ale aj kultúrnu dedičinu, ktorá odhaľuje poklady minulosti.
Informácie o slovenských obciach
Obec je základnou jednotkou územnej samosprávy na Slovensku. Je to miestna samosprávna jednotka, ktorá zahrňuje určitý počet obyvateľov a územie s vlastnými administratívnymi, komunálnymi a hospodárskymi právomocami. V obci sa rozhoduje o veciach týkajúcich sa miestneho rozvoja, infraštruktúry, školstva, kultúry, verejného poriadku a ďalších miestnych záležitostí. Obyvatelia obce si volia miestnych zástupcov, ktorí zastupujú ich záujmy vo vzťahu k miestnemu životu a rozhodovaniu. Na Slovensku je celkovo približne 2 930 obcí.
Rozdelenie podľa krajov
Slovensko sa člení na 8 samosprávnych krajov, pričom každý kraj sa ďalej delí na viacero okresov. Slovensko má celkovo 79 okresov. Tu je prehľad počtu obcí v jednotlivých krajoch:
Bratislavský kraj
V tomto západnom kraji nájdeme 73 obcí. Bratislavský kraj je domovom hlavného mesta Bratislavy, ktorá je epicentrom politiky, kultúry a hospodárstva.
Okresy: Bratislava I, Bratislava II, Bratislava III, Bratislava IV, Bratislava V, Malacky, Pezinok, Senec
Trnavský kraj
Tento kraj zahŕňa 251 obcí. Trnavský kraj je známy svojimi vinohradmi a poľnohospodárstvom. Okrem mesta Trnava, ktoré má výnimočnú kultúrnu hodnotu, tu nájdeme aj rôzne dedinky s historickými pamiatkami.
Okresy: Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica, Trnava
Trenčiansky kraj
Trenčiansky kraj tvorí 210 obcí. Jeho dominantou je hrad v Trenčíne, ktorý sa vypína nad mesto. Hory, údolia a tradičné dedinky tvoria charakter tohto regiónu.
Okresy: Bánovce nad Bebravou, Ilava, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Považská Bystrica, Púchov, Trenčín
Nitriansky kraj
Počet obcí v Nitrianskom kraji je 295. Kraj je známy svojimi kúpeľnými miestami a svojou relaxačnou atmosférou.
Okresy: Komárno, Levice, nitra, Nové Zámky, Topolčany, Zlaté Moravce
Žilinský kraj
Žilinský kraj obsahuje 315 obcí. Svojou nádhernou prírodou a horskými oblasťami láka na turistické výpravy a oddych.
Okresy: Bytča, Čadca, Dolný Kubín, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Martin, Námestovo, Ružomberok, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Žilina
Banskobystrický kraj
S 307 obcami je Banskobystrický kraj známy svojou baníckou históriou a nádhernými horami. Mesto Banská Bystrica je kultúrnym a hospodárskym centrom kraja.
Okresy: Banská Bystrica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica
Prešovský kraj
S 666 obcami je Prešovský kraj na východe Slovenska najväčším krajským celkom. Krajina je pokrytá zelenými lúkami, zalesnenými horami a zachovanými tradíciami.
Okresy: Bardejov, Humenné, Kežmarok, Levoča, Medzilaborce, Poprad, Prešov, Sabiov, Snina, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Vranov nad Topľou
Košický kraj
Košický kraj obsahuje 440 obcí. V tomto východnom regióne sa stretávajú rozmanité kultúry a krajinné krásy. Kraj je známy svojou rôznorodou kultúrou, historickými pamiatkami a zaujímavými dedinkami.
Okresy: Gelnica, Košice I, Košice II, Košice III, Košice IV, Košice-okolie, Michalovce, rožňava, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov
Zdroj: wikipedia.sk
Najväčšími obcami v jednotlivých krajoch sú:
- Bratislavský kraj: Bratislava
- Trnavský kraj: Dunajská Streda
- Trenčiansky kraj: Považská Bystrica
- Nitriansky kraj: Nitra
- Žilinský kraj: Žilina
- Banskobystrický kraj: Banská Bystrica
- Prešovský kraj: Prešov
- Košický: Košice
Obce na Slovensku sú dôležitou súčasťou krajiny, ktorá pridáva farbu a hĺbku k pestrej mozaike nášho národa. Každá obec má svoj vlastný príbeh a prispieva k bohatej histórii Slovenska.